Fauch 200
Płyn do usuwania sadzy płatowej.
Fauch 200 jest produktem przeznaczonym do usuwania sadzy i nagaru, nagromadzonych w kotłach centralnego ogrzewania opalanych olejem opałowym, gazem, koksem lub węglem.
Informacje ogólne
Powstawanie sadzy płatowej w kotłach c.o. spowodowane jest między innymi przez zakłócenia w pracy palnika, niewłaściwą jego regulację, zamknięte okna w pomieszczeniu kotłowni (niewłaściwa wentylacja) itp. Na skutek tych jak i innych zakłóceń pracy palnika dochodzi w końcu do wyłączenia pracy kotła z powodu utworzenia się w nim dużej ilości sadzy. Najczęściej bez usunięcia sadzy ponowny rozruch kotła nie jest możliwy. Nie należy dopuszczać do powstania zbyt grubej warstwy osadów, gdyż konsekwencją tego może być, między innymi, utrudniona wymiana ciepła w kotle, a także zwiększona konsumpcja paliwa. Mechaniczne usunięcie takiej sadzy jest bardzo kosztowne, pracochłonne, nieprzyjemne i towarzyszy mu powstanie znacznej ilości kurzu i brudu. Za pomocą środka FAUCH 200 sadzę można usunąć z paleniska kotła w bardzo prosty sposób.
Zasada działania
Fauch 200 jest katalitycznym środkiem chemicznym gotowym do użycia, który po zastosowaniu powoduje obniżenie temperatury zapalenia się sadzy z 650 - 850°C do około 300°C. W tak obniżonej temperaturze zapłonu sadzy można z powodzeniem ją zapalić, a następnie wypalić z paleniska kotła. FAUCH 200 zawiera substancje rozpuszczające, które pozwalają katalizatorowi przeniknąć do grubych warstw osadzonej w kotle sadzy. W wysokiej temperaturze odpowiednie substancje zawarte w FAUCH 200 przyspieszają spalanie i usuwanie sad.
Sposób użycia
Kocioł należy wyłączyć i poczekać aż obniży się temperatura paleniska do około 50°C (nie przestrzeganie tego zalecenia może spowodować zapłon i wybuch w piecu do którego jest dozowany FAUCH 200!). Za pomocą spryskiwacza, należy nanieść środek na usuwaną sadzę i odczekać odpowiednio długi czas (w praktyce ok. 15 - 20 minut) aby środek mógł przeniknąć jak najgłębiej w warstwę usuwanej sadzy. Następnie należy ponownie uruchomić palnik kotła na okres ok. 5 - 10 minut. Spowoduje to tlenie się sadzy. Po tym czasie należy wyłączyć palnik kotła oraz zapewnić dopływ powietrza do paleniska w celu podtrzymania dalszego tlenia się sadzy. Jeżeli w kotle była gruba warstwa sadzy wówczas może zajść potrzeba powtórzenia opisanego wyżej procesu wypalania sadzy. Należy pamiętać, że zbyt mały dopływ powietrza przy dużej ilości usuwanej sadzy, w skrajnym przypadku, może doprowadzić do przegrzania się kotła. Zbyt silne tlenie się sadzy można zmniejszyć poprzez regulację ilości dopływającego powietrza. Zapobiegnie to przeniesieniu się tlenia do komina.
Środki ostrożności
Przechowywać z dala od dzieci. Unikać kontaktu z artykułami spożywczymi.
Opakowania handlowe:
1kg plastikowe butelki